Search

infedream

INFE Macedonia official website

Вечерта втора вечер од Скопски џез фестивал: Во МОБ поради подобрата акустика од новата сала на Филхармонијата

(Скопје,19.10.2018) Две битни работи за годинашниот Скопски џез фестивал потенцираше директорот Оливер Белопета-фестивалот,чие издание  годинава се брои со 37., се разликува од претходните изданија затоа што е ексклузивен по одредени нешта, и дека се одлучиле носечките концерти да бидат во МОБ затоа што акустиката во новата сала на Македонска филармонија не ги задоволува врвните стандарди ,нешто што ” оф д рекордс го велат многумина виртуозни музичари”.Но, да објасниме каква ексклузивност содржи годишаното издание на фестивалот-сите музичари кои доаѓаат за 12 концерти, доаѓаат исклучиво и директно само за својот концерт на џез фестивалот,од најразни далечни дестинации, Њујорк, европски метрополи и сл. Директорот ја потенцираше поддршката од спонзорите и од Американската амбасада,но смета дека е недоволна поддршката од Министерство за култура и од Град Скопје. Фестивалот официјално започна синоќа во МОБ,со настап на британскиот пијанист Александер Хокинс а потоа, во вториот дел на сцената беше изведена необична мешавина од џез и хип хоп,од квартетот на саксофонистот Дејвид Мареј, придружуван од култниот американски поет, рапер и раскажувач Сол Вилијамс.             Во МОБ  на самиот влез гостите беа пречекувани со метални декоративни приверзоци за клучеви од спонзорт Прилепска пиварница,но уште поважно младиот музички уметник Славко Ѓоргиев на саксофон во Холот им исполнуваше музички желби на гостите кои доколку се фотограгираа  со него или ставеа видео од неговиот офф- настап, добиваа шишенце вино на подарок од убавите хостеси. По концертот во МОБ следуваше полноќниот концерт во Денсибг салата на Мкц со тандемот составен од американскиот гитарист и пејач Арто Линдзи и норвешкиот тапанар Пал Нилсон-Лав. Вечерва ,19октомври, од 20 часот во МОБ се концертите на Вадада Лео Смит и Хариет Тубман,а по полноќ во МКЦ Турстон Мур. Фестивалот трае до 21 октомври,и за сите љубители на џез да напоменеме дека вредни и бројни изданија ја насапувачите може да се купат во хотол на МОБ. (Фотографиите се од официјалната Фб страница на Скопскиот џез фестивал)

Advertisements

Сиот тој џез на славниот “Скопски џез фестивал 2018” почнува вечерва !

44263653_1617079325060641_1848236680734048256_o(Скопје,18.10.2018)                           Со концерт на британскиот пијанист Алксандер Хокинс вечерва во 20 часот почнува  37. издание на Скопскиот џез фестивал, што ќе трае до недела,21 октомври.

 12 концерти ќе можат да се проследат во четирите дена од фестивалот, во Македонската опера и балет (МОБ) и во Денсинг салата на Младински културен центар (МКЦ), каде на програмата ќе бидат полноќните свирки.

По Хокинс, на сцената во МОБ од 22 часот ќе може да се слушне необична мешавина од џез и хип хоп. За првиот дел ќе биде задолжен квартетот на саксофонистот Дејвид Мареј, кој ќе биде придружуван од култниот американски поет, рапер и раскажувач Сол Вилијамс. Билетите де распродадени,останува уште мал број на билетарата на МОБ. Програмата на полноќ се сели во МКЦ, кадешто во тандем ќе настапат американскиот гитарист и пејач Арто Линдзи и норвешкиот тапанар Пал Нилсон-Лав. Нивната соработка трае од 2013 година и претставува фузија на ноиз, експериментален џез и бразилски ритми. Имено,СЏФ беше најавен со промоцијс на цедето Панда 5 во Менада, со доделување на наградата најдобар млад џез изведувач на Филип Димишковски во Винил и со синоќешната преполна со посетители и амбасадори, африканска изложба во Музеј на Македонија. https://m.facebook.com/skopjejazzfest/

Скопски џез фестивал 2018 со изложба„Духовите на Африка – Ритуална западноафриканска уметност“

Скопје,17.10.2018

36965836_1489716771130231_7056497139794313216_o.pngНа еден ден пред почетокот на 37. Скопски џез фестивал, Музејот на Македонија, во соработка со Музејот на африканската уметност во Белград, ја отвора изложбата „Духовите на Африка – Ритуална западноафриканска уметност“. Публиката за првпат кај нас ќе има можност да се запознае со исклучително богатата и разновидна уметност на повеќе народи од Западна Африка, претставена преку скулптури и маски што биле дел од африканските обреди. Овие ритуални предмети ќе бидат изложени  во наредните два месецa во НУ Музеј на Македонија, период во кој се планираат и голем број придружни активности: предавања, прикажување на документарни и играни филмови, работилници и музика поврзани со африканската култура.

Изложбата, подготвена во соработка и со Скопскиот џез фестивал, кој повеќе од три децении ја афирмира африканската култура во Македонија преку двете манифестации што ги организира (СЏФ и особено „ОФФ-Фест“), ќе биде отворена денес, 17ти октомври, во 20 часот во Музејот на Македонија. По отворањето, следува дружба во арт-кафе „Менада“, зачинет со соодветна музика од Западна Африка. https://m.facebook.com/skopjejazzfest/

Генерација З -најперспективни млади рапери на Балканот

received_892781514257557.jpegОд српската музичка сцена, која активно се следи и кај нас, ни стигнуваат нови вести. Во оригинал ви го пренесуваме дописот од менаџерот Иван Станчетиќ,кој ни пишува :

Kakva je to nova muzika koju masovno sluša famozna generacija Z? Po uzoru na Američki trend na muzičkoj sceni širom naših prostora, a i u dijaspori po diskotekama i klubovima rep muzika postala je najslušanija.
Gde god se pojave Rasta, Mc Janko, Mc Stojan, Jala Brat i Buba Corelli traži se karta više. Vlasnici diskoteka najviše profitiraju upravo kada su im ovi izvođači u gostima.
Da je ova muzika u velikom povoju dokaz su i sjajni klinci koji su idejama, kreativnošću i trudom za kratko vreme zahvaljujući svojim pesmama od totalnih anonimusa, a bez ičijije finansijske podrške postali hit na društvenim mrežama.

Vajk, Lui i Elon su trojica najperspektivnijih repera na našim prostorima. Saradnju su započeli zahvaljujući Fejsbuk grupi 197 GANG. Brzo su se skapirali i počeli praviti hitove. A kako sve ovo teče munjevitom brzinom, od tri mlada repera uskoro možemo očekivati album i nastupe širom sveta gde će publika generacije Z imati priliku da se uveri zašto su baš oni najbolji.          https://m.youtube.com/watch?v=xk2toFxrftk

“Звуците на чаршијата” годинава на 7 и 8 септември

 • Во старото градско јадро на Скопската чаршија на 7 и 8 септември (петок и сабота) ќе се одржи традиционалната манифестација „Звуците на чаршијата“, чија цел е веќе неколку години преку концерти од сите жанрови, перформанси, фолклорни настапи, поезија, ликовна колонија и презентација на стари занаети, чаршијата да заживее во духот на традицијата како културен и духовен споменик на градот и да се врати духот на занаетите, барем на оние што останале до денес.
  „Звуците на чаршијата“ е мултимедијална и мултикултурна манифестација што годинава се одржува по 12 пат и има за цел да потсети на заборавената традиција, да оживее некои недоволно посетени простори на Скопје и да придонесе кон еманципација на културно неизградените средини, но и да даде придонес кон континуираните активности на Градот Скопје и Културно-информативниот центар – Скопје во Старата скопска чаршија.
  Програмата на манифестацијата и годинава ќе биде богата.
  На 7 септември (петок) во 18 часот ќе се одржи настанот „Книжарницата во чаршијата“ во чии рамки е предвидена литературна среба со наслов „Тропам на вратата на писателот“.
  Во 19 часот на платото пред Штуловиот универзитет со концерт на класична гитара ќе настапи „Дуо Бојкоски“, а во 20 часот е концертот на Емин Сали и на извонредниот вокал Доника Домазети, која со многу љубов и виртуозност изведува албанската староградска музика во латино, џез и свинг ритам.
  Во 21 часот на плоштадот Скендербег концерт ќе одржат „Оксиџен бенд“, како и музичките уметници Линдита Хакај (мецоспоран), Рина и Саранда, и Неџат и Ваљон Сума.
  Вториот ден, 8 септември (сабота) во 21 часот на плоштадот Скендербег диџеј сет ќе има диџеј Гамблеманиа, а ќе настапат и Џурим Дема, Фатјон Мифтари и Ардиан Бакали, Албан Скендерај, Гето Геаси-Маршал Џангл.
  Директорката на Културно информативниот центар, Сермине Пурини, посочува дека фестивалот,  кој е дестинација на квалитетна забава и ги почитува обичаите и духот на Старата скопска чаршија, е првиот чекор што Град Скопје го направи во 2006 година како иницијатива за заживување на чаршијата. Изменетото работно време и забраната за движење на возила по улиците на чаршијата, пак, придонесоа таа да стане најфереквентното место во градот во кое доаѓаат да се забавуваат  граѓани од сите националности.
  Изминативе години на „Звуците на чаршијата“ учествуваа многу познати пејачи, уметници, танчери, аниматори, познати групи, македонски, албански, турски, ромски, во духот на идејата на манифестацијата, да биде мултикултурна. КИЦ – Скопје, освен на реномирани уметници им дава шанса и на дебитанти, кои токму тука, на ова место, на оваа манифестација ја започнале својата кариера.
  – Целта на проектот е презентација на различните традиционални уметности, традиции и култури во Македонија. Со еден збор ова е зближување и подобро запознавање меѓу етникумите во земјата, значи доближување до граѓаните преку културата – најавуваат организаторите.
  • линдита хакај
  • гето геаси
  • албан скендерај

INFE Greece sending Pantelis Kastanidis for Ohrid fest 2018!

ff2Pantelis Kastanidis is one of the promising young artists in Greece. Born in the city of Patra on the 4th of March the Greek artist comes from a family of musicians so he started dealing with music from the age of 4. Meanwhile he studied drama and took part in ancient Theatrical plays. Pantelis made his first steps in music by holding numerous live performances in various minor music stages across the country. However his path led him to perform in bigger music stages and in collaboration with the most popular and important singers of the Greek music scene. Natasa Theodoridou, Lakis Papadopoulos, Giorgos Giannias, Valantis, Themis Adamantidis, Kaiti Garmpi. Katerina Stanisi. Stelios Dionysiou, Ilias Vrettos, Christos Pazis, Katerina Stikoudi and more others have been some of the important artistic names that he has sung alongside with.
His discography starts back in 2010 when he released the song “Den xero poios eime” (Don’t know who I am) which came 2nd in the Eurovoice competition. In 2011 he releases the new single “Vgeno stous dromous” (going out on the Streets) while next year he makes a new version of the 80’s ballad “Fila me” (Kiss me) by Rififi. Next piece of work will be his song “Apo simera” (From today on) in 2014 which displayed in the music channel of MAD Tv and declared song of the week in Greek MTV. Two years after he unveils the new single “Prin kala kala” ( Just when about ) His latest work is “Tora agapao” (Now I love) which will represent Greece in the International Ohrid Festival.
In 2017 he participated in the Greek edition of The Voice and was chosen to join the team of the famous pop star Sakis Rouvas.IMG_08713

Пантелис Кастанидис: По соработката со тимот на Сакис,  следува настап на “Охрид фест 2018”

ff2Пантелис Кастанидис: По соработката со тимот на Сакис,  следува настап на “Охрид фест 2018 Пантелис Кастанидис е еден од најнадежните млади уметници во Грција. Роден во градот Патра на 4 март, овој грчкиот изведувач доаѓа од семејството на музичари, па сосема логично е што почнал да се занимава со музика од свои 4 години.Студирал драма и учествувал во антички театарски претстави. Пантелис ги направил своите први чекори во музиката, со бројни настапи во живо во разни помали музички сцени низ целата Грција. Сепак, неговиот брз пробив му пружил шанса да настапи и на поголеми музички сцени и да пее во соработка со најпопуларните и важни пејачи на грчката музичка сцена. Да споменеме-Наташа Теодориду, Лакис Пападопулос, Јоргос Јанис, Валантис, Темида Адамантидис, Каити Гарпи, Катерина Станиси. Стелиос Дионисиу, Илиас Вретос, Христос Павис, Катерина Стикуди и многу други  некои од важните уметнички имиња со кои има пеено заедно. Неговата дискографија започнува уште во 2010 година, кога ја објави песната “Den xero poios eime” (“Не знам кој сум јас” ), која беше втора на натпреварот Eurovoice. Во 2011 година го издава новиот сингл “Vgeno stous dromous” (“Одејќи  по улици” ), додека следната година направи нова верзија на баладата од 80-те “Фила ме” од Рифифи. Следното дело е песната “Apo simera” (Од денес) во 2014 година, акоја се прикажува во музичкиот канал на MAD TV и е прогласена песна на неделата во грчката MTV. Две години откако го претстави новиот сингл “Прин кала кала” ја снима  “Тора агапао” (“Сега  сакам”) со кој ја ќе ја претставува Грција на Меѓународниот фестивал Охрид фест, како предлог на музичкиот клуб ИНФЕ Грција.
Во 2017 година учествува во грчкото издание на The Voice и бил избран да се приклучи на тимот на познатата грчка ѕвезда Сакис Рувас.
избран да се приклучи на тимот на познатата поп ѕвезда Сакис Рувас. IMG_08713.jpg

Турнеја на Влатко Стефановски трио во Австралија

download (1).jpegВи го пренесуваме оригиналниот допис, за турнејата на Влатко Стефановски во Австралија  :, Najbolji gitarista sa prostora EX -YU u svetu prepoznatljiv po stvaranju muzike nepravilnih ritmova i savremenog rock-a, Vlatko Stefanovski uskoro će sa svojim bendom “VLATKO STEFANOVSKI TRIO” nastupati u Australiji. Publika će imati priliku da uživa u čarolijama ovog vrhunskog muzičara. Prema rečima organizatora, producentske kuće FEEL BALKAN, Vlatkovi koncerti biće nešto drugačiji od uobičajenih koncerata ex-yu izvođača, koji se održavaju na prostorima Australije. Prema već utvrđenom rasporedu, turneja počinje koncertom u Melburnu, 30. Novembra. Koncert u Sidneju je 1.decembra, a turneja se završava 2.decembra gostovanjem u Pertu.

Здравко Чолиќ на 10 ноември во Скопје

Легендарниот Здравко Чолиќ оваа есен ќе одржи голем концерт во Скопје!Организаторите, Прагма Продукција, со гордост најавуваат дека 10. ноември е датумот резервиран за незаборавна дружба со миленикот на сите генерации. Локација е Вип Арената Борис Трајковски. По четири години од последниот концерт во Скопје, верната публика која со нетрпение го очекува својот миленик, во ноември ќе може да ужива во неповторливата ноќ исполнета со безвременските песни и дружење со исклучително харизматичниот Чола.

 •  Влезниците ќе бидат пуштени во продажба на 1. септември и истите може да се набават преку продажната мрежа на www.kupikartizase.com, “Пола Југотон” и“Цвеќара Розе” – Веро 2.

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑